Spółki technologiczne są motorem wzrostu współczesnych gospodarek. Stąd też sektor technologiczny ma często największy udział w indeksach krajów zaliczanych do rynków rozwiniętych. ETF-y na amerykańskie spółki technologiczne w ostatnich kilkunastu latach osiągnęły kilka razy wyższe zwroty niż produkty szeroko zdywersyfikowane na cały świat i wiele branż (co, oczywiście, nie stanowi gwarancji na przyszłość). ETF-y sektorowe są stosowane w wielu strategiach aktywnych. Wybór ETF-ów na spółki technologiczne jest bardzo szeroki. W rankingu przedstawiamy najbardziej popularne produkty oraz wskazujemy czynniki, które warto brać pod uwagę przy wyborze.
UWAGA! ETF-y to świetne narzędzia do inwestowania. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. To oznacza, że można stracić część, a nawet całość zainwestowanego kapitału. Mark Twain mawiał, że historia się nie powtarza, ale się rymuje. Należy jednak pamiętać, że przeszłe wyniki nie są gwarancją na przyszłość. Atlas ETF nie ponosi odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne.
Indeksy na akcje spółek technologicznych
Spółki technologiczne są notowane na całym świecie i indeksów na nie istnieje bardzo wiele. Jednak na rynkach europejskich ETF-y są skupione na indeksach akcji amerykańskich, czasem też szerzej na rynkach rozwiniętych. Poziom dywersyfikacji tych indeksów jest zbliżony. Składają się one średnio z około 100 spółek (od 64 do 156).
Najbardziej popularny indeks to Nasdaq-100, który zawiera 100 największych spółek notowanych na amerykańskim rynku Nasdaq (z pominięciem spółek finansowych). Podąża za nim aż 14 ETF-ów. Lubianym przez dostawców indeksem jest też MSCI World Information Technology, który jest benchmarkiem dla 3 funduszy. Na wyróżnienie zasługują też MSCI USA Information Technology i S&P 500 Information Technology — na te indeksy jest tylko po jednym ETF-ie, ale zebrały one znaczne aktywa pod zarządzaniem.
Indeksy występują w różnych wariantach, między innymi z zabezpieczeniem walutowym. Z perspektywy polskich inwestorów na szczególne wyróżnienie zasługuje Beta ETF Nasdaq-100 PLN Hedged, który jest zabezpieczony przed wahaniami kursu USD/PLN. Na ten indeks został stworzony ETF przez polskiego dostawcę – Beta Securities.
UWAGA! ETF-y na spółki technologiczne można wyszukać przez Skaner na atlasETF.pl. W filtrze „Klasa aktywów” należy wybrać „Akcje” oraz wskazać sektor „Technologia„. Można też wskazać konkretny indeks (filtr „Indeks„).
ETF na Nasdaq-100
UWAGA! W związku z przejęciem Lyxor przez Amundi ETF-y pod marką Lyxor przechodzą aktualnie rebranding na Amundi. Niektóre produkty występujące na atlasETF.pl pod marką Lyxor mogą w innych źródłach funkcjonować jako Amundi. Różnice mają charakter przejściowy i niedługo dane u różnych dostawców powinny zostać ujednolicone.
Dla indeksów, na które ETF-ów jest więcej, trzeba wykonać porównanie. Na Nasdaq-100 występuje 14 ETF-ów, ale część z nich to produkty młode, które jeszcze „nie sprawdziły się w boju”. Tych, które działają od minimum 3 lat, jest 9. Wśród nich jest 6 akumulujących oraz 3 dystrybuujące dywidendy. W obu przypadkach niższe opłaty mają przeważnie produkty z replikacją syntetyczną.
Aby dowiedzieć się o metodach replikacji, polityce dystrybucji dywidend i innych elementach charakterystyki ETF-ów, warto sięgnąć po wpis 12 cech funduszy ETF.
Syntetyki mają też przeważnie korzystniejszą różnicę odwzorowania (Tracking Difference), czyli wiarygodniej / lepiej odzwierciedlają indeks. Ale nie trzeba jej liczyć według „klasycznego” wzoru. Można ją łatwo sprawdzić, porównując stopę zwrotu ETF-ów na ten sam indeks. ETF-y o najwyższej stopie zwrotu mają najmniejszą różnicę odwzorowania (najlepiej odwzorowują indeks).
Najwyższe stopy zwrotu (a więc najmniejszą różnicę odwzorowania) za ostatnie 3 lata miały:
Dla ETF-ów typu Accumulating:
Amundi ETF Nasdaq 100 UCITS ETF – USD
Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF – EUR
Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc.
Dla ETF-ów typu Distributing
Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Dist
Wyżej wymienione ETF-y to „syntetyki”. W przypadków akcji amerykańskich legalnie omijają one podatek u źródła (płacony w USA), którym obciążane są dywidendy. To w dużym stopniu decyduje o ich przewadze nad „fizykami” w segmencie akcji USA.
Spośród powyższej listy ETF-ów najczęściej udostępniany przez brokerów jest Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc.
Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko te ETF-y, tylko wszystkie w ogóle dostępne, to największy „ulubieniec” domów maklerskich jest inny. Jest nim iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc), który zebrał największe aktywa pod zarządzaniem i dostępny jest u aż 12 brokerów. Do do tego sukcesu biznesowego mogła się przyczynić replikacja fizyczna, którą inwestorom często łatwiej zrozumieć. Dla osób nie rozumiejących metody syntetycznej wybór „fizyka” to faktycznie dobry pomysł, mimo że jego stopy zwroty przeważnie będą niższe. Jednak warto zrozumieć metodę syntetyczną, bo akurat na rynku akcji amerykańskich daje ona przewagę.
Pomimo różnic w wielkości aktywów, wszystkie wymienione produkty mają zbliżoną, wysoką płynność (mierzoną wskaźnikiem XLM).
ETF na indeks MSCI World Information Technology
Na indeks MSCI World Information Technology dostępne są jedynie 3 produkty — wszystkie akumulują dywidendy i mają takie same koszty zarządzania (TER= 0,3%). Co ciekawe, według stóp zwrotu za ostatnie 3 lata najlepiej wypada SPDR MSCI World Technology UCITS ETF, mimo że stosuje replikację fizyczną. Analiza wyników w różnych okresach wskazuje, że przyczyną jest raczej słabość funduszy od Lyxora w tym segmencie aniżeli wyjątkowa siła ETF-ów ze stajni SPDR.
Najczęściej udostępniany przez brokerów jest Lyxor MSCI World Information Technology TR UCITS ETF – Acc (USD), ale niewiele ustępuje mu wspomniany SPDR MSCI World Technology UCITS ETF. Natomiast Lyxor MSCI World Information Technology TR UCITS ETF – Acc (USD) jest bardziej płynny — XLM dla niego wynosi 10, a dla SPDR – 61 (dane za listopad 2023). Chcąc inwestować krótkoterminowo większe kwoty, Lyxor może okazać się lepszym wyborem (przy małych nie powinno być różnicy).
ETF-y na mniej popularne indeksy spółek technologicznych
W przypadku indeksów, na które występuje tylko jeden ETF, wybór jest prosty, bo nie ma alternatyw. Za indeksem:
MSCI USA Information Technology podąża Xtrackers MSCI USA Information Technology UCITS ETF 1D – Dist (TER=0,12%)
S&P 500 Information Technology podąża iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD – Acc (TER=0,15%)
Nasdaq-100 PLN Hedged podąża Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged – Acc (TER = 0,8%)
Wykresy historyczne ETF-ów
ETF-y na wymienione wcześniej indeksy spółek technologicznych mają nieco inną strukturę, ale historycznie zachowywały się dość podobnie. W okresie 2017-2023 najwięcej zarobił iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc), którego portfel jest najbardziej skoncentrowany ze wszystkich ETF-ów na porównywane indeksy (który na marginesie jest bardzo powszechnie dostępny). Oczywiście trzeba pamiętać, że historyczne wyniki nie są gwarancją na przyszłość (co potwierdza przykład Japonii).
ETF-y można porównywać na atlasETF.pl. Aby dokonać porównania należy otworzyć stronę jednego z funduszy, przejść do zakładki „Wykresy” i w sekcji „Wykresy cenowe” dodać do porównania dodatkowe produkty.
Dostępność u brokerów
Domy maklerskie przeważnie nie udostępniają klientom wszystkich istniejących ETF-ów na dany segment rynku. Najczęściej ograniczają wybór do produktów o największych aktywach pod zarządzaniem. Na atlasETF.pl można sprawdzić, przez których dokładnie brokerów można dany ETF kupić lub sprzedać. Lista instytucji jest dostępna na stronie każdego funduszu w zakładce „Brokerzy„.
Ranking ETF na spółki technologiczne
Wybór ETF-ów na spółki technologiczne obejmuje różne indeksy. Poniżej ETF-y na poszczególne indeksy, które zasługują na wyróżnienie.
Nasdaq-100:
Accumulating – Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc (niska różnica odwzorowania, przyzwoita dostępność)
Distributing – Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Dist (niska różnica odwzorowania)
MSCI World Information Technology
Accumulating – SPDR MSCI World Technology UCITS ETF (niska różnica odwzorowania, przyzwoita dostępność)
MSCI USA Information Technology
Distributing – Xtrackers MSCI USA Information Technology UCITS ETF 1D (Dist) (jedyny ETF na ten indeks)
S&P 500 Information Technology
Accumulating – iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc) (jedyny ETF na ten indeks)
Nasdaq-100 PLN Hedged
Accumulating – Beta ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged (jedyny ETF na ten indeks)
Nie można jednoznacznie stwierdzić, który indeks jest „najlepszy”, bo wyniki historyczne mogą się nie powtórzyć w przyszłości. Przy wyborze lepiej brać pod uwagę poziom dywersyfikacji (indeksy zawierają od 64 do 156 spółek) i kierować się ze swoimi preferencjami.
Wyróżnienie TOP ETF otrzymuje Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc ze względu na to, że Nasdaq-100 jest jednym z najbardziej znanych indeksów na świecie. W porównaniu z innymi ETF-ami na Nasdaq-100 ma on niskie koszty zarządzania i różnicę odwzorowania, a przy tym jest dość często dostępny u brokerów.
The post Ranking ETF na spółki technologiczne [2024] first appeared on Akademia.
Artykuł Ranking ETF na spółki technologiczne [2024] pochodzi z serwisu Akademia.