Waluta bazowa jest jedną z podstawowych cech ETF-ów. W tym artykule pokazujemy, czym jest waluta bazowa, jaką walutę bazową przyjmują fundusze oraz czy wpływa ona na ryzyko walutowe lub stopy zwrotu.
Czym jest waluta bazowa?
ETF-y i fundusze indeksowe powstały z założeniem szerokiej dywersyfikacji. Początkowo skupiały się na rynku amerykańskim, lecz z czasem ich portfele obejmowały instrumenty finansowe z całego świata. Na różnych rynkach akcje czy obligacje są notowane w różnych walutach. Przykładowo, w USA notowane są w dolarach (USD), na rynkach strefy euro – w euro (EUR), z Wielkiej Brytanii w funcie (GBP), w Japonii w juanach (JPY), a Chinach w juanach (CNY) a w Indiach w rupiach (INR). Przy wielu walutach pojawia się dylemat, w jakiej walucie przedstawić łączne wyniki. Właśnie dlatego każdy fundusz przyjmuje jakąś „walutę bazową” (base currency), zwaną też „walutą funduszu„. Wszystkie inwestycje funduszu są przeliczane na jego walutę bazową. Służy ona do celów raportowych.
Jaką walutę bazową przyjmują ETF-y?
Argumenty stojące za wyborem waluty funduszu mogą być różne.
Po pierwsze, fundusze za walutę bardzo często przyjmują tą, w której mają najwięcej inwestycji. Przykładowo, iShares MSCI ACWI UCITS ETF Acc (IUSQ) inwestuje w akcje na cały świecie, ale jednak większość w USA, gdzie obowiązuje USD. Walutą funduszu jest właśnie dolar amerykański.
Po drugie, waluta bazowa jest też często dobierana do docelowego klienta funduszu. Przykładowo, Lyxor MSCI All Country World UCITS ETF – Acc (EUR) ma z grubsza ten sam portfel co IUSQ (oba naśladują ten sam indeks), większość inwestycji również ma w USD, a walutą funduszu jest euro. Jest to ukłon w stronę klientów zamieszkujących strefę euro – fundusz został stworzony z myślą o nich. Inwestorzy monitorując stan swoich inwestycji często przeliczają je do swojej rodzimej waluty. Jeżeli walutą bazową ETF-u jest euro, sami nie muszą już wykonywać przeliczenia, co jest dla nich wygodne.
W odniesieniu do ETF-ów na rynkach europejskich najczęściej wybieranymi walutami bazowymi są USD i EUR.
Czy waluta bazowa ma wpływ na ryzyko walutowe?
Waluta bazowa nie ma nic wspólnego z ryzykiem walutowym. Inwestując na rynkach zagranicznych pojawia się ryzyko walutowe, ale wynika ono z tego, że ETF inwestuje w innych walutach niż waluta inwestora.
Przykładowo pierwszy, inwestując w Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating (VWRA), polski inwestor w większości ponosi ryzyko USD/PLN (bo aktywa w większości są w USD), ale też ryzyko EUR/PLN, GBP/PLN itd., proporcjonalnie do udziału całości inwestycji w portfelu.
Przykład drugi, Lyxor S&P 500 UCITS ETF (Acc) inwestuje w całości w akcje amerykańskie, które są notowane w dolarze, a walutą bazową jest euro. Polski inwestor ponosi ryzyko walutowe USD/PLN. Środki inwestor ani przez chwilę nie są zamieniane na euro. Euro w ogóle nie występuje to w procesie wędrówki pieniędzy. W euro raportuje się jedynie wyniki.
Czy waluta bazowa ma wpływ na stopy zwrotu?
Uwagę inwestorów może zwracać to, że stopy zwrotu funduszy na ten sam indeks, ale o różnej walucie bazowej, mogą są inne. Ale waluta bazowa nie ma wpływu na wyniki funduszu. Stopy zwrotu wyrażone w różnej walucie zawsze będą inne. Jedyny wniosek jest taki, że nie należy porównywać stóp zwrotu funduszy o różnej walucie bazowej. Aby porównanie było zasadne należy „sprowadzić je do wspólnego mianownika”, przeliczając wyniki do jednej waluty. Takie przeliczenie na atlasETF.pl jest bardzo łatwe. Wystarczy otworzyć wybrany ETF, w głównej zakładce „Przegląd” zajrzeć do sekcji „Stopy zwrotu” i wybrać walutę przeliczenia. Przydatny może też być artykuł „Jak sprawdzić stopy zwrotu ETF w PLN”?
Podsumowanie
Waluta bazowa służy do celów raportowych. W niej przedstawia się wyniki funduszu. Na rynku europejskim najczęściej są to EUR lub USD. Waluta bazowa nie ma wpływu na ryzyko walutowe, ono bierze się z tego, że fundusz inwestuje w innych walutach niż waluta inwestora. Nie ma ona też wpływu na stopy zwrotu – wyniki funduszy o różnych walutach bazowych na ten sam indeks są inne, co wynika jedynie z innego przeliczenia (porównywanie wyników funduszy o różnej walucie bazowej daje błędne wnioski).
The post Czym jest waluta bazowa funduszu ETF? first appeared on Akademia.
Artykuł Czym jest waluta bazowa funduszu ETF? pochodzi z serwisu Akademia.